[LV] Muzejs Tavās mājās - Skuja Braden personālizstāde “Samsāra”

Laikā, kad valstī ir izsludināta ārkārtas situācija un arī kultūras iestādes piespiedu kārtā ir aizvērtas, saprotam, ka ieguvēji ir tie, kuri spēj veikli pielāgoties un atrast risinājumu, kā nezaudēt kontaktu ar savu auditoriju arī attālināti.

Atbalstot muzejus laikā, kad tie apmeklētājiem nav pieejami, virtuālās realitātes tehnoloģiju jaunuzņēmums “Vividly” digitalizējis daļu no Skuja Braden personālizstādes “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, un tagad tā ir pieejama ikvienam interneta lietotājam.

Skuja Braden personālizstāde “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tā arī nav uzņēmusi nevienu apmeklētāju, jo iekārtošanas darbi tika pabeigti tieši dienu pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas valstī. Muzeja izstāžu zālē eksponēti vairāk nekā divsimt porcelāna priekšmeti, un starptautisku ievērību guvušais mākslinieču duets Skuja Braden to sauc par savu līdz šim nozīmīgāko personālizstādi.

Foto no Dekoratīvā mākslas un dizaina muzeja izstādes “Samsāra” centrālās daļas - Altāra.

Foto no Dekoratīvā mākslas un dizaina muzeja izstādes “Samsāra” centrālās daļas - Altāra.

Izmantojot fotogrammetriju kā metodi realitātes telpiskajai modelēšanai, no izstādes “Samsāra” centrālās daļas, budisma tradīcijās veidotā Altāra, izvēlētas 5 skulptūras, kuras atveidotas 3D modeļu veidā. Tā ir iespēja aplūkot skulptūras no visām pusēm, gūstot reālu priekšstatu par objektiem, kuri atrodas izstādē.

Altāris kā īpaša lūgšanu vieta sastopams praktiski visās pasaules reliģijās. Ingūna Skuja un Melisa Breidena ir praktizējošas budistes, kas izvēlējušās sekot budismā šodien visizplatītākajam Mahajana atzaram. Saskaņā ar budisma Mahajana pieņemtajām tradīcijām, tieši sieviete ģimenē ir galvenā atbildīgā par altāra izveidošanu un kopšanu. Altāris ir domāts ne tikai reliģiskiem rituāliem, bet arī senču garu godināšanai. Mākslinieces uzskata, ka viņu radītais altāris ir vēl viena cilvēciskās eksistences interpretācija, atgādinot par tādiem fundamentāliem jēdzieniem ikviena indivīda dzīvē kā gods, līdzcietība, pateicība un mīlestība.

“Monarhs” – vāze jaunas sievietes galvas formā

Parasti budisma altāra centrālajā daļā atrodas piecas rituālas figūras. Skuja Braden seko šai kārtībai. Viņu radītā altāra centrā atrodas galvenais garīgais līderis – “Monarhs” – vāze jaunas sievietes galvas formā.

Vāze "Monarhs". 2019. Porcelāns, apgleznojums. 80x50x30 cm - Vāze "Monarhs" - 3D model by Vividly-studio (@Vividly-studio) [00d93c6]

Galma dāmas

Līdzās tai izvietotas divas – Rozā un Zilā – galma meiteņu sēdošās figūras. Galma dāmas kā graciozas un mierpilnas būtnes pavada centrālo figūru “Monarhu”.

ciepa - 3D model by Vividly-studio (@Vividly-studio) [2bd1bb3]

ciepa_zila - 3D model by Vividly-studio (@Vividly-studio) [30e999c]

Vanitas vāzes - “Karalis” un “"Pagānu princese”

Līdzās viņām ir divas vāzes cilvēka galvaskausa formā. Tālab altāra centrālo daļu kopumā var uztvert kā vanitas – alegorisku kluso dabu, kurā šīs vizuāli tik izteiksmīgās vāzes kalpo kā atgādinājums par Samsāru – cilvēka dzīves straujo plūdumu un nāves nenovēršamību. Skuja Braden altāris ir veltījums mirušās mātes garam, balstot mākslinieces viņu dzīves ceļā uz garīgu apskaidrību un iekšēju viedumu.

galvaskauss_zelta_kronis - 3D model by Vividly-studio (@Vividly-studio) [bf176af]

galvas_kauss_vainags - 3D model by Vividly-studio (@Vividly-studio) [d8791f8]

“Digitālās un virtuālās realitātes tehnoloģijas slēpj sevī lielu radošo un izglītojošo potenciālu kultūras un mākslas valodas paplašināšanā, īpaši šajā citādākajā laikā, kad mūsu aktīvā komunikācija ir pārcēlusies uz virtuālo telpu. Tieši muzeji var kļūt par lielisku vidutāju, kas spēj savienot jaunās tehnoloģijas ar analogo pasauli. Tas nākotnē sniegtu iespējas artefaktiem, kas izstādīti vai  glabājas muzeju krātuvēs, sasniegt daudz lielāku skatītāju auditoriju, savukārt speciālistiem saglabāt unikālās mākslas vērtības jaunā vizuālā formātā,” tā Dekoratīvā mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

 

 
 
MS.jpg
 

Lai uzzinātu vairāk par iespējam digitalizēt mākslas un kultūras iestāžu piedāvāto saturu, sazinies ar mani (Māru no Vividly) e-pastā: info@vividlyapp.com

Previous
Previous

[ENG] Museum from home - Skuja Braden exhibition “Samsara” in 3D

Next
Next

Skatītāju iekļaujošas tehnoloģijas stāstniecībā