[LV] Kroņa vāze 3D - turpinājums izstādes “Samsāra” digitalizācijai

Mākslinieču dueta Skuja Braden izstādes „Samsāra” atklāšana Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā sakrita ar Latvijas valdības ārkārtas situācijas izsludināšanas pirmo dienu sakarā ar Covid-19 vīrusa izplatību visā pasaulē. Tāpēc no 2020. gada 13. marta līdz 18. maijam izstāde bija publikai slēgta. Tomēr abām māksliniecēm karantīna bija radošs darba laiks, par ko liecina jaunie porcelāna darbi, kas tagad papildina izstādes ekspozīciju.

Kā pirmā šajos ārkārtas situācijas apstākļos tapa „Kroņa vāze”. Vāzes nosaukumā ietverta arī vārdu spēle – vārda „kronis” izraisītās asociācijas. „Corona” ir garšīgs Meksikā ražots alus un angļu valodā tā arī mēdz apzīmēt vīrieša dzimumlocekļa galu. Savukārt latviešu valodā par kroni sauc vainagu, ko parasti liek uz kapa.

Kroņa vāzes digitalizācija ir turpinājums Vividly iniciatīvai “Muzejs tavās mājās” jeb “Museum From Home” (angļu val.). Tā aizsākās ar Skuja Braden “Samsāra” slēgtās izstādes centrālā altāra figūru 3D modeļu izveidi valstī izsludinātās ārkārtas situācijas laikā. Pašlaik iniciatīva tiek turpināta kā pastāvīga digitalizēta kolekcija, veicinot mākslas pieejamību un mākslas darbu interaktivitāti.

“Kroņa vāze” – vīrusa vizuālā modeļa un mūsdienu politisko līderu atainojums

vase - 3D model by Vividly-studio (@Vividly-studio) [58e3fcc]

“Kroņa vāze Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Foto: Estere Evarsone

“Kroņa vāze Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Foto: Estere Evarsone

„Kroņa vāzes”" forma un uzbūve veido tiešu sasauci ar Meisenes porcelāna fabrikā 17. gadsimta vidū radītajām, tā saucamajām “Snowball Blossoms” jeb burtiski tulkojot – “Sniegapiku ziedēšanas” vāzēm. Klasiski barokāla balta porcelāna vāzes virsma tika blīvi noklāta ar neskaitāmām, rokām veidotām smalkām, ažūrām, sīku baltu ziedu galviņām. Savulaik vienīgi Eiropas karaļnamu un aristokrātijas vajadzībām radītās vāzes ir ļoti populāras un joprojām tik pieprasītas, ka Meisenē nelielās sērijas tās izgatavo arī mūsdienās. Mākslinieces pārsteidza šo vāžu līdzība jaunā koronovīrusa vizuālajai formai. Tā bija iespēja izspēlēt vairākas vēsturiskas paralēles, ar ko vienmēr ir tik piesātināti mākslinieču darbi. Kā vēl viena tieša paralēle ar Meisenes “Snowball Blossoms” vāžu klasisko tradīciju jāmin fakts, ka Skuja Braden savas vāzes vienmēr veido ar rokām kā skulpturālus objektus, sākot no pamatformas līdz pat vismazākajām detaļām.

Uz vāzes attēloti kariķēti politisko figūru tēli. Foto: Estere Evarsone

Uz vāzes attēloti kariķēti politisko figūru tēli. Foto: Estere Evarsone

Vāzes apgleznojums rada asociācijas ar cilvēka ķermeņa dažādām nokrāsā.  Foto: Estere Evarsone

Vāzes apgleznojums rada asociācijas ar cilvēka ķermeņa dažādām nokrāsā.
Foto: Estere Evarsone

“Kroņa vāzi” var uzskatīt par vairāku iepriekšējo mākslinieču ideju veiksmīgu apvienojumu. Kā zināms, Skuja Braden raksturīga aktīva sociāla pozīcija un momentāna reakcija uz pasaules aktuālajām politiskajām norisēm. Jau iepriekš Skuja Braden bija radījušas AIDS un Herpes vīrusa skulpturālus modeļus porcelānā. Tādējādi dabiski un loģiski radās ideja par vāzi, kurā būtu iespējams attēlot gan vīrusa vizuālo modeli, gan paust savu negatīvo attieksmi pret tiem mūsdienu politiskiem līderiem, kurus viņas nudien “negribētu nekad satikt”!

“Kroņa vāze” tikai daļēji atgādina par vēsturisko situāciju, kad šādas vāzes izgatavoja vienīgi augstdzimušu personu vajadzībām. Aktuālais aspekts ir cits – komentārs par mūsdienu politiķu rīcību, ko mākslinieces uzskata par bezatbildīgu. Viņuprāt daudzu pasaules valstu līderu – būtībā diktatoru iegribu un kaprīžu dēļ tautai jācieš pat koronovīrusa izraisītās pandēmijas laikā.

Mākslinieces uz vāzes apalīgās, mazliet smagnējās formas izveidoja vairākus baltus ovālus pacēlumus, kas atgādina pietūkušus augoņus. Uz tiem mākslinieces attēlojušas kariķētas Viktora Orbana, Recepsa Erdogana, Idriusa Debija, Jū Un Kima, Vladimira Putina, Bašara al-Asada, Omara al-Bašira, Sji Dzjiņpina un Donalda Trampa galvas. Politisko darbinieku portretus papildina porcelāna masā veidoti galvaskausi un kaulu fragmenti, kas pamīšus pārklāti ar sarkanu krāsu vai zeltījumu, tā vēl vairāk izceļot „galvu” jeb pie varas esošo politiķu atrautību no vienkāršo cilvēku vajadzībām un dzīves realitātes vispār. Mākslinieču pozīcija ir nepārprotama – diktatori ir vīrusi jeb augoņi uz tautas veselīgās miesas! Tomēr līdzās “augoņiem” uz vāzes pa visu virsmu izvietotas arī Budas galviņas, simbolizējot viņa klātesamību visās dzīves sfērās un solot grūtību un ciešanu atvieglojumu caur garīgu atklāsmi un apgaismību.

Vāzes apgleznojumā dominē dažādu toņu sarkanais, sākot no tumši, asins sarkanā līdz blāvi rozā turpat caurspīdīgam tonim; spožais un matētais zeltījums, kā arī lustras, kas porcelāna masai piešķir plaša spektra perlamutra nokrāsas, radot vietumis ļoti naturālistisku iespaidu un asociācijas ar cilvēka ķermeņa dažādām nokrāsām.

Mākslinieču Skuja Braden izpildījumā Meisenes porcelāna klasiskā “Snowball Blossoms” vāžu tradīcija ieguvusi svaigu risinājumu, reaģējot uz aktuāliem notikumiem un dokumentējot politisko situāciju 21. gadsimta sākumā.

 

 
 
MS.jpg
 

Lai uzzinātu vairāk par iespējam digitalizēt mākslas un kultūras iestāžu piedāvāto saturu, sazinies ar mani (Māru no Vividly) e-pastā: info@vividlyapp.com

 
Previous
Previous

"Museum From Home" featured as INITIATIVE OF THE WEEK by the Michelangelo Foundation

Next
Next

[ENG] Museum from home - Skuja Braden exhibition “Samsara” in 3D